Küçük bir çocukken, annesi; “iyi giyinmek insanlara saygılı olmaktır” diyerek belki de bugünlerde ki Tom Ford’u bizlere sundu! O yıllarda iyi giyinmenin anlamını çözen Tom Ford, yıllar sonra, gerilemeye başlayan Gucci’yi tekrar dirilterek, muhtemelen yok olacak markayı tekrar zirveye çıkarttı. 1962’de Teksas’da doğan Tom Ford, üniversiteye sanat tarihi okuyarak başladı ama kafasında modadan başka bir şey olmadığı için bu okulu sürdüremedi. Okulu bıraktıktan sonra bu sefer tasarımla daha alakalı bir bölüm seçsede, bu da uzun soluklu olmamıştı… Gerçi okuduğu mimarlık yüzünden o dönemde Pop Art’ın yaratıcılarından Andy Warhol’la tanışması bundan sonraki hayatını şekillendirecekti. Mimarlık eğitimini derhal bırakan Tom Ford, moda eğitimi almaya başlamış ve bu sayede her geçen gün kendini daha iyi hissetmeye başlamıştı.

1988 yılında, gücün ve lüksün sembolü olan Gucci’nin kapısını çaldığında, marka sürekli geriye gitmekteydi… Tom Ford’un çalışkanlığı sayesinde kıpırdanmaya başlayan Gucci, onu baş tasarımcısı yaptı… Tom Ford o kadar çalışkandı ki günde 4-5 saati geçmeyerek uyuyor, arta kalan vaktinde ise çalışıyordu.

Tom Ford’un ve dolayısıyla Gucci’nin tekrar parlaması

1995 yılında Madonna’ya MTV Müzik ödüllerinde giyeceği harika gömleği tasarlaması ile oldu. Gömlek o kadar beğenildi ki, ertesi günlerde Gucci satış patlamaları yaşadı. Bu, Tom Ford’un yolunda ki belki de en önemli kilometre taşıydı, bu sayede marka tekrar eskisi gibi güç ve lüksün sembolü olmuştu.

Madonna wears Tom Ford

Madonna Tom Ford Kıyafetiyle

Gucci’nin yükselişinin ardından 2000 yılında Yves Saint Laurent’le ile birleşmiş ve Tom Ford bu kez YSL’nin baş tasarımcısı olmuştu. Tom ford kariyerinde tepe noktaya ulaştığı, işte tam da bu sırada istifa eder! Bu istifa moda dünyasını karıştıracaktır… Bu istifa ardından kimse bir kaç yıl Tom Ford ismini duymaz ama tam bitti denildiği anda geri döner, tek bir farkla! Artık o bir markadır! Yaptığı güneş gözlükleriyle modanın dahi çocuğu ünvanını alır… Ardından dünyayı kasıp kavuracak bir parfümle çıkagelir. Parfümün kokusu kadar reklamı da adından söz ettirir. Parfümün reklamını izleyen herkes ahlaki sorgulamalar yapmaya başlar.

tom-ford-black-orchid parfume

Tom Ford Black Orchid

Adını sansasyonel reklamları ile duyuran Tom Ford, yaptığı tasarımları ile yıllardır moda sektöründe dünyanın parlayan yıldızlarıdan birisi olmaya devam eder.

Akın Keskin