fotoğraf çekimi kamera arkası

fotoğraf çekimi kamera arkası

Moda fotoğrafçılığı normal fotoğrafçılığın sınırlarını zorlamaktır biraz, fotoğrafçılıkta yanlış olabilecek şeylerin doğru olmasıdır bazı bazı ve model ile fotoğrafçı arasında bir bağ kurabilmektir.

Bu yazıda – Nasıl bir moda fotoğrafçısı olurum?’un cevabını bulacaksınız(en azından yol alacaksınız).

Fotoğrafta yeni misiniz? moda fotoğrafçısı olmaya başlamadan önce en basitinden dijital fotoğrafçılığı bilmeniz gerekir, pozlama, ışık ve kompozisyon bilginizin olması gerekir.

Eğer elinizde ki fotoğraf makinasını manuel olarak kullanmayı biliyorsanız, moda fotoğrafçılığına başlayabilir, belki de bir gün moda fotoğrafçısı olabilirsiniz.

Moda fotoğrafçılığını 2 açıdan ele alabiliriz, birincisi stüdyo ortamı, iç mekan setleri, diğeri ise dış mekan çekimleri. Dış mekan çekimleri genel olarak stüdyo ve iç mekan çekimlerine göre daha zordur ve kamera ayarları çok daha fazla önem kazanır, kontrol edeceğiniz değişken sayısı stüdyoya göre hızla artmıştır!

Rüzgar, güneş ve bulutlar gibi şeyler an be an çekiminize etki edebilir.

Genel bilinenin aksine, harika moda fotoğrafları çekmek için çok güçlü ring flaşlara ya da büyük ışık setlerine ihtiyacınız yoktur. Güzel moda fotoğrafları çekmek için bir ana ışık kaynağı ile 2 adet reflektör ile de tahmininizin çok daha ötesinde fotoğraflar çekebilirsiniz.

Moda fotoğrafçısının araçları

Moda fotoğrafçısı olmak için daha önce söylediğim gibi başlangıçta büyük ışık kitlerine ihtiyacınız olmayacak ama iyi bir fotoğraf makinası kesinlikle size yardımcı olacaktır. Çekeceğiniz fotoğraflarla daha sonra oynamalar yapacağınız için raw formatında çekimler yaptığınızdan emin olun. Bazı fotoğrafçılar hala dia çekimleri yaparlar ama günümüzde, iyi dijital kameralar dia kalitesinde ve daha iyi sonuçlar vermektedir.

Moda fotoğrafçılığında en önemli kısımlardan birisi de yapılacak işe göre lens seçimidir. (daha sonra bunlara da değineceğiz)

Moda fotoğrafçılığı teknikleri

Eğer daha önce manzara ve sokak fotoğrafçılığı yapıyorsanız moda fotoğrafçılığına adapte olmanız gerçekten çok kolay olacaktır. En önemli kısım ışık ve her işte olduğu gibi iyi bir hazırlanma sürecidir.

Bir çok moda fotoğrafçısı çekim yaparken kameralarını otomatik netleme özelliği ile kullanırlar çünkü model ile fotoğrafçı arasında ki mesafe manuel netlemelere fırsat vermeyecek kadar kısa zamanlarda değişebilir bu yüzden eğer manuel netlik kullanıyorsanız fotoğraflarınızın çoğu netlik dışında kalmış olabilir. Bu ayrıntıyı atlamamanızı öneririm. Pozlama ayarlarınızı ve isonuzu da ayarladıysanız artık çekime geçebiliriz.

Ancak şunu da sakın unutmayalım, pozlama ve diyafram ayarlarından çok daha önemli bir şey varsa o da ışıktır. Çok iyi fotoğrafçı olsanız bile eğer doğru ışık ayarlarını tutturamıyorsanız gerçekten iyi fotoğraflar çekemezsiniz. Bu yüzden ilk öğrenmemiz gereken ışığın model üzerinde ki tepkilerini anlamak olmalıdır ama fotoğraf karesi bir bütün olduğu için sadece model değil çevreye de nasıl ışık düştüğü önem arz eder. Bunu öğrenmenin ve anlamanın en kolay yollarından birisi fotoğraf çekip, büyük ekranda sizi rahatsız eden ayrıntıları bulmaktır. Evet, yüze çok sert ışık geliyor ama diğer yerler karanlık! Alın size bir problem.

Moda fotoğraf çekimi kamera arkası

Moda fotoğraf çekimi kamera arkası

Bu problemi çözerken ışığı her zamankinden daha hızlı öğrenmeye başladığınızı fark edeceksiniz. Yüzde ki parlaklığı azaltıp diğer yerleri biraz daha aydınlatmak, mesela yansıtıcılar kullanmayı denemek! Problemler çözerek yapacağınız bir çekimin sonunda bile şunu fark anlayacaksınız, artık ışığı kontrol edebilmeye başladınız. O zaman hiç durmayalım ne dersiniz?! Hemen başka problemlere doğru yelken açalım.

Evet artık sorunları çözmeye başladık ve ışığımızı beğeniyoruz ama ters giden şeyler var… belki de en önemli kısma geldik!

Kompozisyon

Işığımız oldu, artık daha içimize sinen sonuçlar elde etmeye başladık ama istediğimiz beğendiğimiz kare bir türlü gelmiyor. İşte burada devreye tamamen hayal gücü ve görsel estetik anlayışınız devreye giriyor. Bunlarında gelişebilir olgular olduğunu unutmayalım ve hemen karamsarlığa kapılmayalım ama bir gerçek var ki en önemli noktadasınız. Asıl çözmeniz gereken problem bu!

Bence sıfırdan başlamak yerine biraz destek almak bu konuda atacağımız en doğru adım olacaktır.

moda fotoğrafçılığı

Pierre Cardin moda çekimimden bir fotoğraf

Magazin dergilerini açalım ve yapılan çekimleri incelemeye başlayalım, hatta kendimize bunlardan bazılarını referans alarak benzer bir çekim yapmaya çalışalım. Orada gördüğünüz gibi çekim yapmaya karar verdiniz ve sizce çekmesi çok kolay olan da bir çekimi seçtiniz. Yapacağınıza eminsiniz ama o da ne, bir türlü basit bulduğunuz çekimde ki sonuçlara ulaşamıyorsunuz. İşte size en fazla yardımcı olacak olan da budur. Öncelikle yapılan işin kolay olmadığını anlayacaksınız. Yapılmış olan çekim ile sonuçlarınızı karşılaştırın. Böylece hatalarınızı daha iyi görmeye başlayacaksınız. Hatalarınızı daha iyi görmek, onları düzeltebilmeyi de beraberinde getirir.

Çok basit yollar ile nasıl daha iyi fotoğraflar çekebileceğimize ilişkin bir giriş yaptık. Bundan sonra ki yazılarımız da daha ileri teknikler üzerinde de duracağız.

Blog’umuzdaki Moda fotoğrafçısı olmak için uzman olmanız gereken 7 madde başlıklı yazı da ilginizi çekebilir.