Raw Fotograf Ayarları

Raw Fotoğraf Ayarları

Moda fotoğrafı çekiyorsunuz, son model fotoğraf makinanız ve Photoshop’a o kadar güveniyorsunuz ki sadece deklanşöre basmanız yeterli, gerisini teknoloji nasılsa halleder!

İşte fotoğraflarda ki kalitenin neden bu kadar aşağılarda olduğunun ana sebebi bu. Evet artık çok teknolojik cihazlar var, programlar fotoğraflara evrim geçirtiyor ama bir türlü biz yapamıyoruz bunu!

Neden?

Çünkü artık sadece deklanşöre basıyoruz, eskiden, dijital teknoloji yokken deklanşöre basmadan önce, bütün kare kontrol edilirdi, ışık nereden geliyor? Nerede patlama var? bakışlar sorunlu mu? Elbise düzgün mü? Ardından deklanşöre basılırdı evet sayı olarak çok daha az fotoğrafımız olurdu elimizde ama çoğu nitelikli olurdu. Şimdi bir çekimde binlerçe fotoğraf çekip, olmamışlar arasından düzgünü bulmaya çalışıyoruz.

Party_21_katalog_cekimi

Party 21 Katalog Çekimi

O zaman artık bırakalım Raw fotoğrafların bize çok imkan veren geniş ayar skalasını, bırakalım Photoshop’un eşsiz yeteneklerini ve yaptığımız işe konsantre olalım.
Eğer biz en doğru kareyi çekersek Raw’ın geniş ayar skalası bize yardımcı olur.
Eğer biz en doğru kareyi çekersek Photoshop ile fotoğraflara gerekli dokunuşları yaparız, hata düzeltmek için değil de fotoğrafı daha iyiye ulaştırmak için çalışmış oluruz.

Deklanşöre basmadan önce yapmamız gerekenler;

1) Makinenizin ayarları:

Bu bir rituel olsun ve her çekim başlangıçında makinanın ayarlarını kontrol edin. İso ayarı istediğiniz düzeyde mi? Fotoğrafın boyutu ne? Raw çekiyor mu? Gibi ayarlara bakalım ki, bütün iş bittikten sonra kafamızı taşlara vurmayalım.

2) Komposizyon ve Kadraj:

Çekeceğimiz fotoğraf karesine çok dikkatli bakalım, kadrajın içinde neler var? Kablolar girmiş mi? Modelin saçı düzgün mü? Elbise doğru duruyor mu? Kontrolsüz ışık var mı? Patlamalar ve koyu noktalar kontrolünüz altında mı? Bunun gibi herşeye dikkat etmeliyiz.

3) Siyah renk ürün çekme:

Modelin üzerinde siyah bir elbise var, nasıl çekmemiz lazım? Mutlaka ürünün üzerinde doğru ışık olmalı! Evet en zor noktadasınız, çünkü eğer ürünün üzerinde fazla ışık varsa, siyahlıktan uzaklaşır ve kontrastsız farklı bir renk olur. Ya az ışık varsa? Bu sefer üründe fotoğrafta ayrıntı kalmaz herşey birbirine girer ve çamur gibi bir hal alır fotoğraf. O çok güvendiğiniz Raw ve Photoshop’da burada işe yaramaz, çünkü koyu bir fotoğrafı açarken kontrastı kaybeder bununla beraber, çamurumsu bir kirlenme ile karşı karşıya kalırız. İşte bundandır ki, ne az, ne çok ışık vermeden doğru değerlerde çekmemiz gerekir.

4) Sıralama:

Çekim devam ediyor ve çok da güzel bir ışık tutturdunuz harika! Ama bir sonra ki ürün koyu değil bembeyaz! Ne yapacağız? Baştan ayarlamalar mı? Hayır! Burada sıralama kontrolü sizde olacak ve çekeceğiniz ürünleri gruplandıracaksınız (Önce koyular, sonra açık renkliler gibi).

5) Deklanşöre basmayı bıraktıktan sonrası için de en önemli madde:

Çekim bittikten sonra çektiğiniz fotoğrafları yedekleme ve hatta mümkünse iki farklı yere yedekleyerek önlem alma ve en az iki kere kontrol! Yoksa bütün günü, emeği ve parayı çöpe atmış olabilirsiniz.